TEMİZLİK HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN BİLGİLER

*Ahşap mobilyaları çayla parlatmaya çalışmak

     Ahşap, tahta mobilyaları parlatmak için taze çay poşetlerinden yararlanılabilinir.Fakat suyun değdiği tahta yüzeylerin sonu iyi olmaz. Çayın boya gibi bir özellik taşıyor ancak yüzeyde su lekeleri bırakacağını da unutmamalıyız.

*Halı üzerindeki lekeler daha çok tazeyken temizleyiciyle silmek

     Halının üzerine bol yağlı bir sos döküldü.Çeşitli temizleyicilerle temizleniyor.Ancak böyle yaparak halının tüylerine zarar vermekle kalmayacak, aynı zamanda ıslaklığın ve kokunun halı içinde hapsolmasına sebep olunuyor. Bu yüzden önce leke üzerindeki ıslaklık alınır, sonra lekelenen bölgeye leke çıkarıcıyı sıkın ve sonra yeniden kurulamak gereklidir.

*Taş ya da mermer yüzeyleri sirkeyle temizlemek

     Çoğu yüzeyde etkili olan sirke söz konusu mermer gibi taş yüzeyler söz konusu olduğunda yarardan çok zarar getiriyor. Zira sirkenin içindeki asit bu yüzeylerde çizikler ve inatçı lekeler bırakabiliyor. Dolayısıyla taş yüzeyleri sulandırılmış deterjan ve ılık suyla silinmesi gereklidir.

*Pas lekeleri için çamaşır suyu kullanmak

      Çamaşır suyu lekeler için harika bir çözüm olabilse de söz konusu pas lekeleri ve izleri olduğunda işleri daha kötü bir hale getirebilir. İçindeki kimyasallar pasın daha fazla yayılmasına sebep olup daha da zorlaşır.Bunun yerine limon suyu ve tuzu karıştırıp paslı yüzeylere sürmek daha doğru bir seçim.

*Aynaları, tabloları silerken temizleyici direkt olarak yüzeye sıkmak

     Temizleyiciyi önce beze sıkın ve sonra yüzeyleri bu şekilde silin. Bu şekilde onlara zarar verme ihtimali azalmış olur.

*Rendeyi süngerle temizlemeye çalışmak

      Su altında, süngerle çıkarmaya çalışmak da sadece süngerinizin yıpranmasına sebep olur. Bunun en pratik çözümü rendeye patates sürmek. Zira patatesteki oksalit asit peynir kalıntılarından kurtulmaya birebir.

*Cam şişeleri normal bulaşık gibi süngerle yıkamak

       Özellikle dar ağızlı şişelerde onun her noktasına ulaşmak bulaşık süngeriyle asla mümkün değil. Şişeyi pirinç, bulaşık deterjanı ve ılık suyla doldurup iyice çalkalarsanız her bölgeye ulaşıp onu tertemiz yapabilirsiniz.

*Bol çamaşır suyu mikroplardan arındırır mı?

       Çamaşır suyu ve çamaşır suyu katkılı temizleyiciler iyi birer dezenfektan ve mikroplardan arınmak için kullanılması gereken ürünlerdir.Fakat  çamaşır suyunu çok miktarda kullanmak asla iyi bir temizlik sağlamaz. Ancak kullanırken almamız gereken önlemler ve dikkat etmemiz gereken hususlar var. Örneğin, kesinlikle banyo temizleyici gibi asit içerikli diğer temizlik ürünleri ile birlikte veya aynı anda kullanmamalıyız. Bu kimyasal bir reaksiyona sebep olacağından sağlımız için son derece tehlikelidir. Böyle bir durumda, hemen camları açmalı, içeriyi havalandırmalı ve o alandan ayrılmak gerekir. Bundan dolayı, temizlik ürünlerinin üzerindeki etiketleri,uyarı ve kullanım talimatlarını iyi okumalı ve dikkat etmeliyiz.

 *İnatçı ve zor kirler daha çok temizlik ürünü ile daha kolay çıkar mı?

       Miktarın fazla olması kirin kolay çıkması, anlamına gelmez. Böyle kirleri temizlemek için temizlik malzemesini kirin üzerine yeteri kadar ve kirli yüzeyi kaplayacak şekilde sıkıp bekletmeliyiz. Temizlik ürünü ile kirin çözünmesini sağlayacak kadar zaman verilmeli ve daha sonra temiz bir bez yardımı ile silinmeli, temizleme ve durulama işlemini yapmak gereklidir.

*Birkaç temizlik ürünü birlikte kullanılırsa daha iyi temizlenir…

       Kullandığımız temizlik ürünleri öncelikle temizlik yapılacak alana ve yüzeye göre sonrasında da o yüzeyde oluşan kire, lekeye göre farklı formüle edilmiştir. Ve formüldeki kimyasallar bir araya geldiklerinde etkileşim yaratabilir, sağlığımız için tehdit edici olabilirler. Ayrıca bu birleşim, kullanılan yüzeye zarar verebileceği gibi ve kalıcı hasara da yol açabilir. Bu tarz istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için her temizlik ürününü kendi alanında ve etiketinde tavsiye edilen şekilde kullanmalıyız.

FABRİKA
OSB, 8. Cd. No: 21 ESKİŞEHİR
FABRİKA SATIŞ MAĞAZASI
OSB, 8. Cd. No: 21 ESKİŞEHİR
ŞUBE
Asarcıklı Cad. No:50 26090 ESKİŞEHİR